آزمایش شمارش رتیکولوسیت

آزمایش شمارش رتیکولوسیت

آزمایش شمارش رتیکولوسیت از آزمایش های هماتولوژی یا خون شناسی است که برای بررسی تعداد گلبول های قرمز جوان و نابالع در خون استفاده می شود . این آزمایش بیشتر برای تشخیص کم خونی ها و درمان آن ها مورد استفاده قرار می گیرد.

آزمایش شمارش رتیکولوسیت

رتیکولوسیت چیست ؟

رتیکولوسیت عنوانی است که برای گلبول های قرمز نابالغ که در آن ها مقدار کمی اسید ریبونوکلئیک ریبوزومی وجود دارد ، استفاده می شود. رتیکولوسیت ها گلبول های قرمز جوانی هستند  که به تازگی توسط مغزاستخوان ها تولید شده و وارد جریان خون می شوند. در بیمارانی که طی یک بیماری یا حادثه ای مقدار زیادی خون از دست می دهند ، آزمایش شمارش رتیکولوسیت انجام می گیرد . مانند بیمارانی که مبتلا به کم خونی همولیتیک هستند.

کاربرد آزمایش شمارش رتیکولوسیت

با انجام آزمایش شمارش رتیکولوسیت ، دلیل اصلی کم خونی بیمار مشخص می شود . گاهی ممکن است که دلیل کم خونی بیماری به جای تعداد کم گلبول های قرمز خون ، نابالغ بودن این گلبول ها باشد. نابالغ بودن گلبول های قرمز باعث می شود که این گلبول ها نتواند وظیفه خود را به خوبی انجام دهند و برای بیمار مشکل ساز شود که با انجام این آزمایش این موضوع مشخص می شود. در حالت های دیگر ممکن است که آزمایش شمارش رتیکولوسیت برای موارد زیر نیز به کار برده شود :

1ـ برسی دلیل اصلی کم خونی در بیمار که به دلیل کاهش تولید گلبول قرمز است یا افزایش از دست دادن آن.

2ـ ارزیابی کارکرد مغز استخوان

3ـ ارزیابی نحوه درمان کم خونی ها

روند آزمایش شمارش رتیکولوسیت

برای آزمایش شمارش رتیکولوسیت لازم است که در آزمایشگاه از بیمار نمونه گیری خون صورت پذیرد. ابتدا به بازوی بیمار یک نوار بسته می شود و سپس از بازوی بیمار با سرنگ نمونه گیری می شود.

بعد از انتقال نمونه خونی به آزمایشگاه ، میانگین و میزان رتیکولوسیت ها در خون مشخص می شود. بعد از شمارش رتیکولوسیت تعداد آن ها تقسم بر تعداد کل گلبول های قرمز شده و در 100 ضرب می شود تا در صد رتیکولوسیت به دست آید. با این اطلاعات می توان دلایل و درمان کم خونی ها را مشخص نمود.

 

با تشکر مدیریت سایت آزمایشگاه عماد

 

پاسخ

18 + 1 =