آزمایش PSA

آزمایش PSA

پروستات یکی از اعضای مردانه است که وظایف بسیار زیادی را بر عهده دارد . آزمایش PSA یا Prostate Specific Antigen در غربالگری پروستات مردان کاربرد دارد. هنوز این مساله کاملا اثبات نشده است که در مردانی هم که علائم سرطان پروستات ندارند می توان از این روش استفاده نمود یا خیر ولی در بیشتر مواقع کاربرد این تست در انجام بیوپسی از پروستات، برای پايش اثربخشی درمان سرطان پروستات و تشخیص عود سرطان پروستات هنگامی که مردی دارای علائم مطرح کننده سرطان پروستات مانند ادرار کردن مشکل، دردناک و یا مکرر کاربرد دارد.

آزمایش PSA

برای غربالگری سرطان پروستات دو روش معاینه وجود دارد : در روش اول پزشک از طریق مقعد بیمار ، پروستات او را معاینه می نماید و با وارد کردن انگشت خود به مقعد بیمار، وجود توده در پروستات را بررسی می نماید و در روش دوم ، با استفاده از تست خون PSA با بررسی میزان آنتی ژن ویژه پروستات یا همان PSA احتمال وجود سرطان پروستات سنجیده می شود. از هر دو روش می توان برای بررسی سرطان پروستات در بیمارانی که هنوز علائمی از سرطان ندارند نیز استفاده  نمود. معمولا در 90% مواقع سرطان پروستات در مراحل اولیه خود قابل تشخیص و درمان بوده و خطری برای زندگی بیمار ایجاد نمی نماید.

آزمایش PSA چیست ؟

PSA یکی از پروتئین های تولید شده در پروستات است که بیشترین مقدار آن وارد منی شده و مقداری از آن وارد جریان خون می شود . این آنتی ژن در خون ممکن است به دو صورت آزاد (Free) و یا به صورت ترکیبی با یک پروتئین دیگر(cPSA) باشد . معمولا در آزمایش PSA از تست تام استفاده می شود که مجموع PSA آزاد و کمپلکس است و منظور پزشک از آزمایش PSA همان تست تام  PSA می باشد.

ممکن است که مقدار این آنتی ژن در خون در اثر هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) و افزایش سن ، در خون افزایش داشته باشد. انجام DRE ، دستکاری پروستات توسط بيوپسي یا برداشتن پروستات ، دوچرخه سواری، انزال در عرض 24 ساعت قبل از آزمایش و عفونت پروستات مي توانند از دیگر عوامل افزایش دهنده سطح PSA در بدن مردان می باشد. بنا براین بهتر است برای داشتن نتیجه هر چه دقیق آزمایش PSA بیمار قبل از انجام این تست ، از رابطه جنسی منجر به انزال تا 24 قبل از انجام آزمایش خود داری نماید.

برخی از خدمات آزمایشگاه عماد :

با تشکر مدیریت سایت آزمایشگاه عماد

 

پاسخ

5 − سه =