آنمی مگالوبلاستیک

آنمی مگالوبلاستیک

آنمی مگالوبلاستیک یا Megaloblastic anemia نوعی بیماری کم خونی است که در آن تعداد گلبول های قرمز پایین تر از حد نرمال است. سلول های قرمز خون اکسیژن را به قسمتهای مختلف بدن حمل می کنند. هنگامی که بدن گلبول های قرمز کافی نداشته باشد، بافت ها و اندام ها اکسیژن کافی به دست نمی آورند.

آنمی-مگالوبلاستیک

آنمی-مگالوبلاستیک

انواع آنمی مگالوبلاستیک

انواع مختلفی از کم خونی با علل و خصوصیات مختلف وجود دارد. شایع ترین آنمی مگالوبلاستیک با سلولهای قرمز خون مشخص می شود که به دلیل فقدان ویتامین B-12 و یا آنمی فقدان فولات می باشد که به نام آنمی ماکروسیتیک نیز شناخته می شود .
این اختلال زمانی ایجاد می شود که گلبول های قرمز به اندازه کافی تولید نمی شود. از آنجا که سلول ها بیش از حد بزرگ هستند، قادر به خروج از مغز استخوان برای ورود به جریان خون نبوده و در نتیجه نمی تواند اکسیژن را به قسمتهای بدن حمل کند.

علل آنمی مگالوبلاستیک

شایع ترین علت آنمی مگابابلاستیک کمبود ویتامین B-12 یا فولات است. این دو ماده برای تولید گلبول های قرمز خون ضروری هستند. هنگامی که بدن به اندازه کافی از آنها دریافت نکند، باعث اختلال در جریان خون می شود در نهایت منجر به تولید سلول هایی می شود که توانایی تقسیم و تولید مثل را ندارند.
کمبود ویتامین B-12

ویتامین B-12 یک ماده مغذی که در برخی از غذاها مانند گوشت، ماهی، تخم مرغ و شیر یافت می شود. برخی افراد نمی توانند ویتامین B12 را به اندازه کافی جذب کنند که منجر به آنمی مگالوبلاستیک می شودکه به نام آنمی فقر آهن نیز شناخته شده است.

کمبود فولات

Folate یکی دیگر از مواد مغذی است که برای افزایش گلبول های قرمز مهم است.این ماده در غذاهایی مانندگوشت گاو، اسفناج و جوانه های بروکسل یافت می شود. فولات اغلب با اسید فولیک مخلوط می شود ( اسید فولیک، شکل مصنوعی فولات است که در مکمل های غذایی مانند غلات یافت می شود)
کمبود فولات همچنین می تواند به علت سوء مصرف الکل باشد .زنان باردار به علت اینکه جنین میزان بالایی فولات از مادر جذب می کند، احتمال کمبود فولات دارند.

علائم آنمی مگالوبلاستیک

علائم ممکن است از فرد به فرد متفاوت باشد. ولی شایع ترین آنها عبارتند از :
• خستگی
• تنگی نفس
• ضعف عضلانی
• تورم در زبان ( گلوسیت)
• اسهال
• حالت تهوع
• ضربان قلب سریع
• از دست دادن اشتها
• کاهش وزن
• احساس سوزش در دست و پا
• بی حسی در اندام ها

تشخیص آنمی مگالوبلاستیک

1. برای تشخیص بسیاری از انواع کم خونی، آزمایش CBC (شمارش کامل خون) انجام می شود. این آزمایش قسمت های مختلف خون را اندازه گیری می کند. پزشک می تواند تعداد و ظاهر گلبول های قرمز خون را به وسیله این تست بررسی کند. اگر آنمی مگالوبلاستیک تشخیص داده شود گلبول های قرمز بزرگتر با تعداد کمی مشاهده می شود.
2. پزشک همچنین سابقه پزشکی بیمار را بررسی کرده و معاینه بالینی انجام می دهد تا علل دیگر این اختلال را مطالعه کند .
3. تست شیلینگ نوعی آزمایش خون است که توانایی بدن برای جذب ویتامین B-12 را ارزیابی می کند.

این تست ابتدا در آزمایشگاه بررسی شده و نتیجه آن به پزشک اعلام می گردد .

درمان آنمی مگالوبلاستیک

درمان این اختلال با توجه به علل آن انجام می شود. فرآینددرمان به سن و سلامت کلی فرد بستگی دارد.

برخی از خدمات آزمایشگاه عماد :

با تشکر مدیریت سایت آزمایشگاه عماد

پاسخ

هفت − پنج =