اسپوندیلیت انکیلوزان

اسپوندیلیت انکیلوزان

اسپوندیلیت انکیلوزان نوعی بیماری روماتیسمی است که در مفاصل استخوان ها به وجود می آید . در این بیماری استخوان های قسمت های مهره و مفاصل ساکروایلیاک تمایل به جوش خوردن به یکدیگر دارند که در نهایت به جوش خوردن مهره ها در ستون فقرات منجر می شود . بیماری اسپوندیلیت انکیلوزان به گونه ایست که باعث التهاب لیگامان و رباطهای اطراف ستون مهره می شود. این التهاب سلول های درون لیگامان را تحریک به استخوان سازی می کند و بعد از مدتی لیگامان تبدیل به استخوان میشود. از آنجائیکه لیگامان ها به مهره ها نزدیک هستند در صورتی که رشد آنها بیشتر شود در داخل قرار گرفته و باعث اتصال بین مهره ها می شود. در نتیجه فاصله طبیعی بین مهره ها از بین رفته و امکان حرکت بین آنها وجود نخواهد داشت .

اسپوندیلیت-انکیلوزان

اسپوندیلیت-انکیلوزان

چه مفاصلی در اسپوندیلیت انکیلوزان درگیر می شود؟

1. مفاصل ستون مهره
2. فاصل ران پا

شیوع بیماری اسپوندیلیت انکیلوزان

با توجه به مطالعات انجام شده شیوع این بیماری از بین هزار نفر یک نفر مبتلا هستند. سن شروع بیماری اسپوندیلیت انکیلوزان بین 15 تا 30 سالگی می باشد . همچنین در مردان بیشتر از زنان شیوع دارد . افرای که سابقه این بیماری در خانواده خود دارند بیش از سایرین به آن مبتلا می شوند.

علل اسپوندیلیت انکیلوزان

علل این بیماری هنوز به طور قطعی شناخته شده نمی باشد ولی پزشکان این احتمال را می دهند که در ایجاد این بیماری عامل ژنتیکی به نام HLA-B27 موثر می باشد .

علائم اسپوندیلیت انکیلوزان

1. کمر درد
از شایع ترین علائم بیماری اسپوندیلیت انکیلوزان کمر درد می باشد . این درد از پایین کمر شروع شده و به تدریج شدت پیدا می کند . ممکن است این درد به یکی از طرفین باسن و پشت پا پخش شود. کمردرد ناشی از این بیماری با استراحت تسکین نمی یابد و باید به پزشک متخصص مراجعه کرد.
2. خشکی کمر
خشکی کمر در هنگام بیدار شدن از خواب محسوس می باشد به طوری که فرد به سختی می تواند به جلو خم شود .
3. کیفوز
حالت خم شدن به جلو که در اثر به وجود آمدن قوس در ستون مهره به وجود می آید را کیفوز می گویند.
4. مشکلات تنفسی
به علت اتصالات بین مفاصل در قفسه سینه مشکلاتی در هنگام دم و بازدم برای فرد به وجود می آید.
5. انتشار به سایر مفاصل بدن
این بیماری در صورت حاد شدن ممکن است به سایر نواحی بدن از جمله مفاصل ران ، زانو، مچ پا و شانه منتشر می شود. احساس درد به همراه خشکی و تورم در این مفاصل دیده می شود.
6. التهاب تاندون و لیگامان
7. التهاب و قرمز شدن چشم
8. خستگی مفرط ، کم خونی ، کاهش وزن ، کاهش اشتها و تب کم

تشخیص اسپوندیلیت انکیلوزان

1. در ابتدا پزشک به معاینه بالینی می پردازد در صورتی که بیمار دارای علائم اسپوندیلیت انکیلوزان مانند کمر درد باشد این بیماری را تشخیصمی دهد.
2. رادیوگرافی ستون مهره
3. آزمایشات خونی مانند HLA-B27 وESR

برخی از خدمات آزمایشگاه پاتوبیولوژی عماد

با تشکر مدیریت سایت آزمایشگاه عماد

پاسخ

شش + 18 =