بیماری آلزایمر

بیماری آلزایمر

بیماری آلزایمر با آسیب زدن به مغز باعث اختلال در عملکرد هایی مانند تکلم و تفکر می شود. شدت و پیشرفت این بیماری در افراد مختلف متفاوت می باشد در برخی موارد سرعت تحلیل مغز به گونه ای می باشد که فرد در انجام فعالیت های روزانه دچار مشکل می شود. از علائم شایع آلزایمر از دست دادن حافظه می باشد که بیشتر در سنین بالای 60 سال اتفاق می افتد.

بیماری-آلزایمر

بیماری-آلزایمر

علائم بیماری آلزایمر

1. اختلال در حافظه
2. مشکل در فعالیت های روزمره
3. فراموش کردن مکان و زمان
4. مشکل در تکلم
5. عدم تصمیم گیری
6. مشکل در فکر کردن
7. تغییر خلقیات
8. قرار ندادن وسایل در جای درست خود
9. بی انگیزه بودن نسبت به زندگی
10. تغییر در شخصیت

علل بیماری آلزایمر

طبق بررسی های انجام شده آلزایمر در اثر رسوب دو پروتئین رشته ای در مغز به وجود می آید که این پروتئین به وسیله یکی از ژنهایی که آمادگی ابتلا به بیماری آلزایمر خانوادگی را دارند به وجود می آید.

تشخیص آلزایمر

این بیماری از طریق بررسی پروتئین مایع نخاع عملکرد مغز در آزمایشگاه مطالعه می شود . امروزه این روش به تشخیص بیماری در مراحل ابتدائی آن کمک فراوانی می کند. این تشخیص به پزشک کمک می کند تا پیش از پیشرفت بیماری به درمان کامل آن بپردازد. برای این تست از بیمار خواسته می شود تا به جلو خم شود . سپس سوزن کوچکی به کمر بیمار زده می شود و مقداری ( حدود سه میلی لیتر) از مایع نخاع برداشته می شود . این تست حدودا 15 تا 20 دقیقه به طول می انجامد.

درمان بیماری آلزایمر

درمان این بیماری به حمایت و همکاری اطرافیان و خانواده بیمار بستگی دارد . باید فضای خانه به گونه ای باشد که بیمار دچار آسیب جسمی نشود . برای این کار حتما به گروهی که از این بیماران حمایت می کنند بپیوندید . مشکل شایع این بیماران فراموشی می باشد سعی کنید با صبر و حوصله موضوع را برایشان تکرار کنید با این کار به آنها کمک می کنید .اضطراب و آشفتگی از علائم دیگر آلزامریر می باشد که برای کاهش آن باید با او با صمیمت گفتگو کنید و با او قدم بزنید تا ذهن آشفته بیمار را آرام کنید .

برخی از خدمات آزمایشگاه عماد :

با تشکر مدیریت سایت آزمایشگاه عماد

 

 

 

پاسخ

پنج × دو =