تست تستسترون

تست تستسترون

تست تستسترون از تست های تشخیصی سطح هورمون تستسترون در بدن می باشد که می تواند اثرات مهمی روی بدن داشته باشد. یکی از هورمون های بسیار مهمی که هم در بدن مردان وجود دارد و هم در بدن زنان ، هورمون تستسترون می باشد. این هورمون تعیین می کند که جنسیت جنین نر باشد یا ماده. از اثرات این هورمون می توان به اثرات آندوژنتیک (جنسیتی) و آنابولیک (رشد دهنده) اشاره نمود . این هورمون قبل از 2 ماهگی جنین در رحم مادر تولید شده و در دوره بلوغ جنسی بیشتر می شود و از علل اصلی تغییرات بدن در دوران بلوغ است . این هورمون از هورمون های استروئیدی تولید شده در بدن است که تولید آن در بدن مردان تقریبا 20 برابر بیشتر از بدن زنان است.

تست تستسترون

تست تستسترون

از تست تستسترون برای بررسی بلوغ تأخیري یا زودرس در پسران ، بروز صفات مردانه در دختران و زنان ، پرمويي ، اختلال نعوظ در مردان ، تعیین سطح غیرطبیعی تستوسترون در مردان و زنان ، ناباروری در زنان و مردان ، کاهش میل جنسی در مردان و زنان ، اختلالات هیپوتالاموس و یا هیپوفیز و تومور بیضه در مردان استفاده می شود.

 

علل افزایش هورمون تستسترون

افزایش این هورمون در مردان می تواند به علت استفاده از آندروژن ها ، هیپرپلازی مادرزادی آدرنال ، تومور بیضه ، پرکاری تیروئید و بلوغ زودرس با علت ناشناخته در پسران اتفاق بیفتد. در خانم ها ممکن است افزایش سطح هورمون تستسترون به دلیلی تخمدان یا تومور غده آدرنال ، هیپرپلازی مادرزادی آدرنوكورتيكال و سندرم تخمدان پلی کیستیک  (PCOS)ایجاد شود.

نمونه گیری در تست تستسترون

برای انجام آزمایش تستسترون ، از ورید بازو نمونه خونی گرفته می شود. قبل از انجام آزمایش آمادگی خاصی لازم نیست ولی بهتر است که قبل از آن بیمار ورزش های سنگین انجام نداده باشد.

تاثیرات داروهای روی هورمون تستسترون

1ـ  داروهای شامل آندروژن ها و استروئیدها می توانند سطح این هورمون را در بدن کاهش دهند.

2ـ داروهايي مانند داروهای ضد تشنج، باربیتورات ها و کلومیفن می توانند افزایش دهنده سطح تستوسترون در بدن باشند.

3ـ در خانم هایی که تحت درمان استروژن هستند ، امکان افزایش تستوسترون وجود دارد.

برخی از خدمات آزمایشگاه عماد :

با تشکر مدیریت سایت آزمایشگاه عماد

 

 

پاسخ

5 + شانزده =