سرطان کولورکتال

سرطان کولورکتال

سرطان کولورکتال که به نام سرطان روده بزرگ یا سرطان رکتوم شناخته می شود، نوعی بیماری است که در قسمت روده بزرگ و راست روده تاثیر می گذارد و آنها را دچار اختلال می کند.امروزه با انجام غربالگری در برخی کشورها از میزان مرگ و میر ناشی از این سرطان کاهش یافته است .
سرطان کولورکتال ممکن است خوش خیم، غیر سرطانی یا بدخیم باشد. سرطان بدخیم می تواند به سایر قسمت های بدن گسترش یابد و به آنها آسیب برساند.

سرطان-کولورکتال

سرطان-کولورکتال

علائم سرطان کولورکتال

• اسهال یا یبوست
• تیره شدن رنگ مدفوع
• وجود خون در مدفوع
• احساس درد و نفخ در شکم
• احساس درد در ناحیه شکم بعد از خوردن غذا
• کاهش وزن به علت نامعلوم
• خستگی مفرط
• احساس وجود توده در شکم یا پشت
• کمبود آهن ناشناخته در مردان و یا در زنان (بعد از یائسگی)
اکثر این علائم ممکن است با سایر علائم بیماری ها مشترک باشد.. اگر نشانه ها برای 4 هفته یا بیشتر ادامه پیدا کند، باید به پزشک متخصص مراجعه شود.

علل سرطان کولورکتال

علت سرطان کولورکتال دقیقا مشخص نیست. این بیماری در برخی افراد ایجاد می شود و در برخی دیگر وجود ندارد .

تشخیص سرطان کولورکتال

تشخیص زود هنگام به روند درمان کمک می کند .غربالگری سرطان کولورکتال می تواند پولیپ ها را قبل از تبدیل شدن به سرطان تشخیص دهد و همچنین تشخیص زود هنگام در مراحل اولیه بیماری شانس درمان را افزایش می دهد. شایع ترین روش های تشخیصی این نوع سرطان به شرح ذیل می باشد :
1. تست غربالگری مدفوع
در این آزمایش نمونه ای از مدفوع بیمار برای وجودخون در آن بررسی می شوداین تست در محیط آزمایشگاه انجام می شود و نمونه مورد بررسی قرار می گیرد .تست خون مدفوع 100 درصد دقیق نیست، زیرا همه سرطان ها سبب از دست رفتن خون نمی شوند یا ممکن است تمام وقت خونریزی نکند. بنابراین، این تست ممکن است نتیجه منفی کاذب نشان دهد. خون همچنین ممکن است به علت بیماری یا شرایط دیگر مانند هموروئید باشد. برخی از غذاها ممکن است خون را در روده بزرگ نشان دهند، در واقع، هیچکدام از آنها دقیق نیست.
2. سیگموئیدوسکوپی
پزشک با استفاده از ابزاری به نام سیگموئیدوسکوپ، که به صورت لوله انعطاف پذیر، بلند و باریک از طریق مقعد وارد بدن بیمار می شود. کولون سیگموئید قسمت انتهایی روده بزرگ می باشد.
این آزمایش چند دقیقه طول می کشد و دردناک نیست. اما خطر سوراخ شدن دیواره روده بزرگ وجود دارد.

اگر پزشک تشخیص پولیپ یا سرطان روده بزرگ را انجام دهد، پس از آن کولونوسکوپی می تواند برای بررسی کل کولون و هر گونه پولیپ موجود باشد. این ها تحت یک میکروسکوپ بررسی خواهند شد.سیگموئیدوسکوپی تنها در پولیپ ها یا سرطان در انتهای سوم روده بزرگ و راست روده استفاده می شود.
3. اشعه ایکس
باریم یک رنگ کنتراست است که در روده بیمار در فرم انما قرار می گیرد که توسط اشعه ایکس نشان داده می شود. در یک بروموی دوتایی کنما، هوا نیز اضافه می شود.باریم تصویری روشن از راست روده، روده بزرگ و گاهی اوقات قسمت کوچکی از روده کوچک بیمار نشان می دهد. اگر اشعه ایکس باریوم انما چیزی غیر طبیعی پیدا کند، پزشک ممکن است کولونوسکوپی را توصیه کند.
4. کولونوسکوپی
کولونوسکوپی دارای لوله ای طولانی تر از سیگموئیدوسکوپ است. این لوله مجهز بلند و باریک، به دوربینمی باشد که تصاویر را به مانیتور منتقل می کند. پزشک از طریق این روش می تواند تمام کولون و رکتوم را ببیند. در صورتی که تشخیص داده شود در طی مراحل کولونوسکوپی حذف می شود و گاهی اوقات نمونه ای از بافت ( بیوپسی ) برای بررسی دقیق تر کولون برداشته می شود .
کولونوسکوپی بدون درد است، اما برخی از بیماران نیاز به آرام بخش دارند. قبل از آزمایش، آنها مایعی برای تمیز کردن روده بزرگ به فرد بدهند.

درمان سرطان کولورکتال

درمان بستگی به عوامل متعددی از قبیل اندازه، محل و مرحله سرطان دارد، چه در صورت وقوع آن، و چه در وضعیت کلی سلامت بیمار.گزینه های درمان عبارتند از شیمی درمانی، پرتودرمانی و جراحی.

1. جراحی سرطان کولورکتال

جراحی سرطان سرطان کولورکتال شایع ترین روش درمان است. تومورهای بدخیم در بخشی از کولون یا رکتوم و غدد لنفاوی مجاور، برای پیشگیری از گسترش سرطان برداشته می شوند.روده معمولا به هم متصل می شود، اما گاهی رکتوم به طور کامل برداشته می شود و یک کیسه کالوستومی برای زهکشی متصل می شود. کیسه کالوستومی برای تجمع مدفوع قرار می گیرد که موقتی می باشد  کند. اما در برخی موارد ممکن است دائمی باشد، زیرا ممکن است در انتهای روده قرار نداشته باشد.اگر سرطان زود تشخیص داده شود، جراحی با موفقیت تومور را حذف می کند. جراحی سرطان را متوقف نمی کند بلکه علائم را کاهش می دهد.

2. لاپاراسکوپی

از دیگر گزینه های جراحی سرطان کولورکتال می باشد. با استفاده از این تکنیک، امکان مشاهده تومور از طریق شکم وجود دارد .در ابتدا بیمار تحت بیهوشی قرار می گیرد. برش ها بسیار کوچک هستند . مدت زمان ریکاوری اغلب کوتاه تر از جراحی استاندارد کولون است. جراحی لاپاروسکوپی همانند جراحی معمول کولون در برداشتن سرطان موثر است.

3 . شیمی درمانی

شیمی درمانی شامل استفاده از داروی شیمیایی برای از بین بردن سلول های سرطانی است. معمولا برای درمان سرطان روده استفاده می شود. این روش قبل از جراحی، به کاهش تومور کمک کند.داروهایی که ممکن است برای سرطان کولورکتال استفاده شوند عبارتند از: بویازیوزامب (آواستین) و رموکریماب (Cyramza)

مطالعات نشان داده است که بیماران مبتلا به سرطان پیشرفته کولون که شیمی درمانی انجام داده اند و سابقه خانوادگی سرطان کولورکتال دارند، احتمال ابتلا به عود و سرطان به میزان قابل توجهی کمتر است.

عوارض جانبی جراحی سرطان کورکتال

قبل از عمل، با پزشک متخصص خود در مورد عوارض احتمالی جراحی سرطان کورکتال صحبت کنید و از نحوه جلوگیری یا از بین بردن عوارض جانبی مطلع شوید. به طور کلی، عوارض جانبی جراحی شامل درد و حساسیت در ناحیه عمل است. این عمل ممکن است باعث یبوست یا اسهال شود که معمولا بعد از مدتی از بین می رود. افرادی که کولوستومی دارند ممکن است در اطراف استوم تحریک شوند. اگر شما نیاز به داشتن کولوستومی دارید، پزشک، می تواند به شما در مورد چگونگی بهداشت منطقه و جلوگیری از عفونت آموزش دهد.

بسیاری از مردم پس از جراحی نیاز به باززایی روده خود دارند، که ممکن است کمی زمان بر بوده ونیاز به کمک داشته باشند.

برخی از خدمات آزمایشگاه عماد :

با تشکر مدیریت سایت آزمایشگاه عماد

پاسخ

12 + چهار =