سل

سل

سل عفونتی می باشد که به صورت مزمن است که توسط باکتری میکوباکتریوم توبرکلوزیس و برخی اوقات به وسیله دیگر مایکوباکتریوم ها به وجود می آید . این بیماری در بیشتر اوقات ریه را دچار مشکل می کند و آن را گریبان گیر می کند . اما معمولا هیچ یک از دستگاه های بدن از شر بیماری سل ایمن نیستند و دیگر اعضای بدن هم امکان دارد با این بیماری درگیر شوند .

آزمایشگاه پاتوبیولوژی عماد مرکزی است که می تواند بیماری سل را به خوبی تشخیص دهد . این دستگاه مجهز به دستگاه های پیشرفته و کادر مجرب می باشد.  شما می توانید جهت تعیین وقت قبلی در رابطه با این آزمایشگاه با شماره تلفن 88492446 تماس حاصل فرمائید تا در اسرع وقت آزمایشات شما انجام شود

بیماری سل توسط قطره های بسیار کوچک موجود در هوا از فردی به فرد دیگر سرایت می کند و بیشتر کسانی که با این فرد بیمار در ارتباط باشند درگیر می کند . به همین دلیل همه اعضای خانواده بیمار در معرض این بیماری هستند .
شخصی که به عفونت فعال سل مبتلا است اگر سرفه یا عطسه کند و جلوی دهان و بینی خود را نگیرد . قطره هایی که دارای مایکوباکتریوم یا میکرب سل هستند در هوا پخش می شوند و اگر شخص دیگری که نردیک به شخص مبتلا می باشد این قطره ها را جذب می کند و موجب مبتلا شدن می شود . به همین دلیل افرادی که به سل مبتلا هستند در زمان عطسه و سرفه می بایستی به صورت همیشگی جهت حفظ دهان و بینی خود از دستمال استفاده کنند و بعد از آن دست های خود را باید با دقت شستشو دهد . البته نباید فردی که به سل مبتلا می باشد را قرنطینه کرد . در تماس کوتاه و گذرا ممکن است انتقال بسیار کم باشد . اگرچه امکان پذیر نباشد . بیشتر افراد دارای میکروب سل در بدنشان هستند . اما مبتلا به بیماری سل فعال نیستند .

سل

سل

علائم

نخستین علائم سل امکان دارد بسیار طبیعی باشد و جلب توجه نکند مانند فردی که سرما خورده است یا کسی که مدتی لاغر و ضعیف می باشد یا برخی اوقات فرد تب می کند و دچار سرفه های مکرر می شود . اشخاص در این پروسه به پزشک مراجعه نمی کنند تا علائم زیادتری در آن ها رخ ندهد علائمی مانند درد تیزی که در نواحی قفسه سینه می باشد و با عمل تنفس و سرفه رخ می دهد و حاد می شود .
باید در نظر داشت که هیچ یک از این دو علائم منحصر به فرد بیماری سل نمی باشند اما نبایست از این نشانه ها به راحتی گذشت .
تشخیص بیماری سل
پزشک مربوطه در رابطه علائم همچون سرفه – تب – کم شدن وزن و … از بیمار اطلاعاتی دریافت می کند . در نهایت از روش ذیل بیماری سل تشخیص داده می شود
• آزمایش خون به نام QuantiFERON-Tb Gold
• تهیه کشت از سایر مایعات بدن همچون ادرار
• بیوپسی بافت جهت پیگیری تغییرات مشخصی که با سل در ارتباط می باشد
• نمونه هایی که به وسیله PCR واکنش زنجیره ای پلیمریز اسیون آنالیز خواهند شد .

درمان بیماری سل

جهت درمان سل روش های بسیاری وجود دارد اما می بایستی به صورت کلی 3 نکته را در نظر گرفت
رژیم دارویی سل : بیشتر شامل چندین دارو می باشد که میکروب سل نسبت به آن ها حساس می باشد . این داروها می بایستی همواره هم استفاده شوند تا اثرات لازم را داشته باشند .
مصرف نامنظم داروها موجب می شود میکروب سل نسبت به این داروها مقاومت از خود نشان دهد .
بیمار می بایستی داروها را به صورت مرتب و دقیق براساس دستور پزشک استفاده کند . این نکته در رابطه با تمامی بیماری ها صدق می کند . اما مخصوصا درباره سل حائز اهمیت می باشد زیرا در صورت مقاومت میکروب سل نسبت به داروهای موجود تقریبا باید گفت دیگر هیچ دارویی کاملا تاثیر پذیر برای درمان سل وجود ندارد .
درمان سل مدت زمان بسیار طولانی را به خود اختصاص می دهد به همین دلیل بیمار باید صبر و حوصله فراوانی داشته باشد و تمام مدت درمان را بگذراند . درمان برخی اوقات تا دو سال به طول می انجامد .

برخی از خدمات آزمایشگاه عماد :

با تشکر مدیریت سایت آزمایشگاه عماد

پاسخ

چهار × 1 =