سندرم بهجت

سندرم بهجت

بیماریBehcet’s syndrome یا سندرم بهجت، نوعی بیماری نادر است که موجب التهاب رگهای خونی در تمام بدن می شود.این بیماری می تواند منجر به علائم و نشانه های متعددی شود که درمراحل ابتدائی مشاهده نمی شود. این علائم شامل زخم در دهان، التهاب چشم، بثورات و ضایعات پوستی و زخم های دستگاه تناسلی می باشد. اثرات این بیماری از شخصی به شخص دیگری متفاوت است و ممکن است به خودی خود درمان شود. درمان برای این بیماری غالبا مصرف دارو می باشد که برای جلوگیری از عوارض جدی نظیر نابینایی است.

سندرم-بهجت

سندرم-بهجت

علائم سندرم بهجت

علائم بیماری سندرم بهجت در همه افراد یکسان نمی باشد . این علائم ممکن است ناگهان ناپدید شده و دوباره مشاهده شود .ممکن است علائم در طول زمان کاهش یابد که در قسمت های مختلف بدن متفاوت می باشد.مناطقی که معمولا تحت تاثیر این بیماری قرار دارند عبارتند از:
• دهان
زخم های دهان دردناک که شبیه به زخم های دهلیزی هستند که شایع ترین علامت سندرم بهجت است. این زخم ها به شکل ضایعاتی در اطراف دهان گسترش می یابند که به زخم های دردناك تبدیل می شوند. زخم ها معمولا یک تا سه هفته بهبود می یابند.
• پوست
مشکلات پوستی ممکن است در افراد در این بیماری متفاوت باشد. در برخی موارد زخم های به صورت آکنه در بدن مشاهده می شود. در موارد دیگر ممکن است به صورت متورم و قرمزدر پوست ظاهر شود .
• چشم ها
این بیماری ممکن است موجب التهاب در چشم شود در برخی موارد باعث بروز قرمزی، درد و تاری دید در یک یا هر دو چشم می شود.
• مفاصل
تورم و درد مفصلی اغلب در زانو در افراد مبتلا به سندرم بهجت تاثیر می گذارد. همچنین مچ پا، آرنج یا مچ دست ممکن است درگیر شوند. نشانه ها و علائم ممکن است یک تا سه هفته طول بکشد و خود به خود بهبود یابد.
• سیستم عروقی
التهاب در عروق خونی (رگ ها و شریان ها) ممکن است در این بیماری مشاهده شود و باعث قرمزی، درد و تورم در سینه ها یا پاها شود. التهاب در شریان های بزرگ می تواند منجر به عوارض مانند آنوریسم و تنگ شدن یا انسداد رگ شود.
• دستگاه گوارش
بیماری بهجت بر سیستم گوارش تاثیر می گذارد و باعث بروز علائمی شامل درد شکمی، اسهال و خونریزی می شود.
• مغز
این بیماری موجب التهاب در مغز و سیستم عصبی شود که منجر به سردرد، تب، اختلال در تمرکز، تعادل ضعیف یا سکته مغزی می شود.

زمان مراجعه به پزشک

در صورت مشاهده علائم مذکور حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید. همچنین در صورت مشکوک شدن به سندرم بهجت در اسرع وقت با پزشک در تماس باشید .

علل سندرم بهجت

هنوز علت این بیماری به طور دقیق مشخص نشده است اما این احتمال وجود دارد که عوامل ژنتیکی و محیطی در این بیماری نقش داشته باشند. چندین ژن به این بیماری مرتبط هستند. برخی محققان بر این باورند که ویروس یا باکتری ممکن است این بیماری در افرادی که دارای ژن خاصی هستند ایجاد کند.

عوامل خطر سندرم بهجت

عواملي كه ممكن است خطر ابتلا به سندرم بهجت را افزايش دهند عبارتند از:
• سن
این بیماری معمولا در مردان و زنان 20 تا 30 ساله شایع می باشد، هرچند در کودکان و سالخوردگان نیز مشاهده می شود.
• موقعیت جغرافیایی
افرادی که درکشورهای خاورمیانه و خاور دور، از جمله ترکیه، ایران، ژاپن و چین، زندگی می کنند در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند.
• جنسیت
در حالی که بیماری سندرم بهجت در هم مردان و هم زنان مشاهده می شود، اما در مردان بیشتر است.
• ژنتیک
برخی از ژن ها در افراد با خطر بیشتری برای ابتلا به سندرم بهجت همراه است.

عوارض جانبی سندرم بهجت

عوارض بیماری بهجت به علائم آن بستگی دارد. به عنوان مثال، بیماری یوئیت بدون درمان می تواند منجر به کاهش دید و یا حتی کوری شود. افرادی که دارای علائم و نشانه های مربوط به تاری یا کم بینایی بیماری بهجت هستند باید به طور منظم به پزشک متخصص چشم مراجعه کنند زیرا درمان از پیشرفت این عوارض جلوگیری می کند.

سندرم-بهجت

سندرم-بهجت

تشخیص سندرم بهجت

هیچ تستی نمی تواند به طور قطعی مشخص کند که آیا این بیماری وجود دارد یا خیر. ولی پزشک با بررسی علائم و نشانه های فرد به تشخیص بیماری می پردازد. برای بررسی دقیق تر ممکن است از آزمایش های خون یا سایر آزمایش های تکمیلی انجام دهد.

پزشک ممکن است در تشخیص خود از عوامل دیگر استفاده کند:

زخم های دهان
از آنجا که تقریبا همه افراد مبتلا به بهجت دچار زخمهای دهانی هستند، این علائم معمولا برای تشخیص لازم است.همچنین زخم ژنوتیک( زخمهایی که به تدریج بروز می کنند) ممکن است نشان دهنده این بیماری باشد.
مشکلات چشم
پزشک متخصص چشم میتواند علائم التهاب را در چشم تشخیص دهد.
زخم پوستی
انواع بثورات یا زخم های مشابه آکنه ممکن است ناشی از بیماری بهجت باشد.
برای تشخیص این بیماری از روی علائم پوستی آزمایشی به نام پچری ، انجام می شود .پزشک یک سوزن استریل را در پوست قرار می دهد و سپس یک یا دو روز بعد منطقه را بررسی می کند. اگر تست پچری مثبت باشد، توده قرمز کوچک زیر پوست که سوزن وارد شده است، شکل می گیرد که نشان دهنده اینست که سیستم ایمنی بدن در معرض آسیب های جزئی ضعیف است.

درمان سندرم بهجت

درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد. پزشک ممکن است داروهایی برای کنترل عوارض مانند درد و التهاب تجویز کند که موقت می باشد.
اگر علائم و نشانه های بیماری شدیدتر باشد، پزشک ممکن است داروهای قویتری را برای کنترل علائم بیماری بهجت تجویز کند.

برخی از خدمات آزمایشگاه عماد :

با تشکر مدیریت سایت آزمایشگاه عماد

پاسخ

سیزده + بیست =