عفونت لیستریایی

عفونت لیستریایی

عفونت لیستریایی ، عفونتی است که به دلیل وجود باکتری به نام لیستریا در بدن ایجاد می شود. این باکتری که احتمالا کمتر نام آن شنیده می شود ، جزء باکتری های مشترک بین انسان و حیوان است. می تواند از حیوان به انسان منتقل شده و بعد از ورود به بدن بیماری هایی مانند مننژیت، انسفالیت و حتی سقط جنین در زنان باردار ایجاد نماید. در مقابل باکتری لیستریا افرادی که سیستم ایمنی بدنی ضعیفی دارند ، افراد مبتلا به بیماری ایدز و افراد مسن ، برای ابتلا به این عفونت مستعد تر هستند. لیستریوز نامی است که متخصصین به عفونت های ناشی از لیستریا می دهند .

عفونت لیستریایی

علائم عفونت لیستریایی

باکتری لیستریا بعد از اینکه از طریق غذای آلوده به ویروس یا غذایی که خوب نپخته است ، وارد معده شده و با تولید سم ، علائمی مانند مسمومیت غذایی چون اسهال، حالت تهوع و استفراغ، گرفتگی و درد شکم به همراه تب، سر درد و خستگی را ایجاد می نماید. در مواردی که ابتلا به بیماری شدید باشد ، عفونت وارد خون شده و باعث ایجاد مسمومیت خونی می شود. سپس وارد سیتم عصبی بدن شده و شدیدا به آن آسیب می زند که در نهایت می تواند منجر به مننژیت و در نهایت مرگ بیمار شود.

در زنانی که باردار هستند ، عفونت لیستریایی می تواند به جنین آسیب رسانده و باعث زایمان زود رس ،  سقط یا به دنیا آمدن نوزاد مرده شود. دلیل بسیار خطرناک بودن باکتری لیستریا آن است که این باکتری در داخل سلول ها زندگی کرده و می تواند از دید سیستم ایمنی بدن مخفی بماند و از این طریق در تمام بدن پخش شود.

 

تشخیص عفونت لیستریایی

علائم اولیه عفونت لیستریایی بیشتر شبیه به مسمومیت و آنفولانزا است به همین دلیل در بسیار از موارد تشخیص این بیماری به موقع انجام نمی گیرد. معمولا برای تشخیص این بیماری پزشک آزماش خون تجویز کرده و در مواردی هم آزمایش ادرار و آزمایش مایع نخاعی به منظور بررسی آلودگی سیستم عصبی انجام می شود.اگر این بیماری به موقع تشخیص داده شود درمان آن به راحتی توسط مصرف آنتی بیوتیک صورت می گیرد.

با تشکر مدیریت سایت آزمایشگاه عماد

 

پاسخ

17 − 14 =