عفونت مجاری ادراری

عفونت مجاری ادراری

عفونت مجاری ادراری (UTI) نوعی بیماری عفون است که در هر بخشی از سیستم ادراری شامل کلیه ها، مثانه، و مجرای ادراری ایجاد می شود. شایع ترین این بیماری شامل عفونت مجاری ادراری می باشد .زنان بیشتر از مردان در معرض خطر ابتلا به UTI هستند. عفونتی که در مثانه وجود دارد می تواند دردناک باشد. با این وجود، اگر به کلیه ها برسد، عواقب جدی می تواند برای فرد ایجاد کرده و خطرناک باشد .پزشکان معمولا عفونت های دستگاه ادراری را با داروهای آنتی بیوتیک درمان می کنند.

عفونت مجاری ادراری

عفونت مجاری ادراری

علائم عفونت مجاری ادراری

عفونت های دستگاه ادراری اغلب بدون علائم می باشد اما شایع ترین آنها شامل موارد زیر می باشد:
1. احساس نیاز مداوم به دفع ادرار
2. احساس سوزش هنگام ادرار کردن
3. تکرر ادرار
4. تغییر رنگ ادرار ( قرمز، صورتی روشن و یا کولا رنگ به نظر می رسد )
5. بوی نامطبوع ادرار
6. مشاهده خون در ادرار
7. احساس درد در لگن
در صورت مشاهده این علائم باید به پزشک متخصص مراجعه کرد .

علل عفونت مجاری ادراری

عفونت ادراری معمولا توسط باکتری ها از طریق مجرای ادرار به بدن ایجاد می شود . در برخی موارد که سیستم ایمنی بدن ضعیف باشد به مثانه وارد شده و باعث ایجاد عفونت می شود.

عوامل خطر عفونت مجاری ادراری

عفونت های دستگاه ادراری در زنان شایع است و بسیاری از زنان در طول زندگی خود بیش از یک عفونت را تجربه می کنند. عوامل خطر برای زنان عبارتند از:
• ساختار مجرای ادراری
آناتومی مجرای ادراری زن به گونه ایست که مجرای کوتاهی دارد این عامل باعث می شود باکتری ها مسیر کوتاهتری را برای رسیدن به مثانه، طی کنند.
• رابطه جنسی ناسالم
رابطه جنسی بدون محافظت از شریک جنسی که دارای عفونت می باشد به زن انتقال می یابد .
• یائسگی
پس از یائسگی، کاهش استروژن در بدن باعث تغییراتی در دستگاه ادراری می شود که باعث آسیب بیشتر و ابتلا به عفونت را ایجاد می کند.

درمان عفونت مجاری ادراری

آنتی بیوتیک ها معمولا اولین درمان عفونت های دستگاه ادراری می باشند. میزان دوز دارو و مدت زمان استفاده از آنها به نوع باکتری و شرایط جسمی فرد بستگی دارد .

اغلب علائم در عرض چند روز درمان از بین می روداما ممکن است لازم باشد برای یک یا چند هفته آنتی بیوتیک مصرف شود تا دوره درمان کامل شود.

برخی از خدمات آزمایشگاه عماد :

با تشکر مدیریت سایت آزمایشگاه عماد

 

پاسخ

5 × یک =