مسموميت با سرب

سرب فلزی است سمی که در مقادیر کم موجب بروز بیش فعالی یا اضطراب و استرس می شود . در مقادیر زیاد این فلز کشنده بوده و آسیب های شدید و غیر قابل جبرانی به سیستم های مختلف بدن وارد می کند . این فلز به دلیل آلودگی محیطی ، آلود گی آب وارد غذای انسان و حیوانات شده و آثار زیان باری را سبب می شود . شایع ترین راه ورود این فلز به بدن ، از راه ترکیبات گلوله های تسلیحات می باشد . به غیر از این موارد در اشیای خانه و محل زندگی هم موادی هستند که حاوی سرب بوده و موجب مسمومیت می شوند لازم به ذکر است که مسمومیت با سرب به مرور زمان به وقع پیوسته و با گذشت چند ماه یا چند سال آسیب های آن آشکار می شود . طی بررسی های پزشکی و پژوهش های انجام شده ، مصرف معتادین به مصرف تریاک بیش از باقی افراد درگیر مسمومیت سربی خواهند شد .

مسمومیت با سرب یعنی بالا رفتن میزان این فلز در بدن که ارزش بیولوژیکی هم نداشته و عواقبی به همراه می آورد . فلز سرب در هر جایی پیدا می شود به عنوان مثال هوای آلوده در اثر دود ماشین ها ، آلودگی زمینی ، مواد دو مصالح ساختمانی و اشیای کاربردی در اطراف ما موجب پرآکنده شدن این ماده در محیط زندگی ما می شود که با آلوده شدن آب و مواد غذایی وارد بدن انسان شده و فرد را محکوم به مرگ می کند .

 

مقادیر سرب :

عموما اگر مقدار بسیار کمی سرب وارد بدن انسان شود ، مشکلی پیش نخواهد آمد . اما اگر حد این فلز در لایه های درونی سیستم های بدن بالا رود ، می توان گفت اندام هایی همچون کلیه ها و سیستم عصبی گرفتار این آلودگی می شوند .

 

نشانه های متداول :

آلودگی سربی در اکثر مواقع علامتی نداشته و در مراحل دیررس ، نشانه ها ظاهر می شوند . متداول ترین علایم این بیماری عبارتند از :

– تمرکز کم

– سردرد

– تهوع و استفراغ

– مسمومیت های کم تا متوسط .

– بروز اختلال در خواب

– لرزش اندام ها

– کم شدن وزن

– درد و ناراحتی های شکم

– عوض شدن عادات رفتاری و تحریک پذیری

مسمومیت-با-سرب-111

مسمومیت حاد :

– ضعیف شدن یا فلج شدن ماهیچه ها

– احساس طعم و بوی فلز در دهان

– کرامپ های حاد

– سفت شدن دیواره شکم

– یبوست

– انسفالوپاتی به دلیل بالا رفتن مقادیر سرب در بدن .

– تشنج و نقص دستگاه عصبی

– مسمومیت مغز

– بروز عقب ماندگی ذهنی در کودکان

– بیش فعالی

 

دلایل مسمومیت با سرب :

– تنفس هوای دارای سرب .

– خوردن مواد غذایی دارای سرب

– تجمع این ماده در بخش هایی از بدن و دفع نشدن

– تجمع در استخوان ها

 

مواردی که ریسک را بالا می برند :

– سنین کودکی : کودکان بیش از سایرین ریسک مسمومیت سربی را دارند . به دلیل این که در سنین پیش از 3 سال ، سد های خونی و مغزی کامل نشده و به ه مین علت مقدار زیادی سرب وارد بدن کودکان می شود .

– عادات غلط به ویژه در کودکان : به عنوان مثال دست کردن در دهان و مصرف مواد غذایی مضر و شیمیایی از این دسته اند .

– زندگی یا رفت و آمد در بناهایی که رنگ دیوارهایشان دارای سرب است .

– کارگرانی که در صنایع سرب کار می کنند اگر موارد امنیتی و بهداشتی را رعایت نکنند ریسک مسمومیت را برای خود و اطرافیان بالا می برند .

– لوله کشی سربی یا لوله های آب که با سرب لحیم کاری شده اند .

– ظرف های سرامیکی که با لعاب سرب دار اندود شده باشند ، خصوصا قوطی نوشیدنی های اسیدی .

– جوهر نوشته های روی کیسه های نان و مواد غذایی در شرایطی که جوهر با ماده غذایی تماس داشته باشد .

– استنشاق گرد و غبار نزدیک صنایع سربی

– شغل هایی که با لحیم کاری سربی و لعاب کاری سرب و . . . سر و کار دارند .

– صنایع تولید شیشه های رنگی

– تعمیرگاه های کشتی و اتوموبیل

 

تماس با سرب به دلایل شغلی :

شغل هایی همچون ساخت شیشه ، تولید کشتی ، چاپ ، لوله کشی شهری یا ساختمانی ، لوله بری ، تولیدی های مواد پلاستیکی ، تولید مواد لاستیکی ، استخراج سرب ، تصفیه خانه ها و پالایشگاه های سرب ، ساخت باتری ، برش فولاد ، ساخت و ساز ابنیه ، ساخت پل ها و عملیات عمرانی ، جوشکاری ، شاغلین ایستگاه های گاز و . . .

مسمومیت-با-سرب-33

عوارض مسموميت با سرب :

طبق نظر پزشکان و متخصصین و پژوهش های آزمایشگاهی می توان گفت که بیشترین اثر آسیب های سربی در کودکان زیر 6 سال است . این عارضه در کودکان زیر 3 سال تشدید شده و موجب کوتاه ماندن قد ، رشد کم و پایین آمدن بهره هوشی می شود. در موارد حاد تر ، مسموميت با سرب موجب بروز صدمات به بافت های مغز کودک خواهد شد . همچنین اگر این مسمومیت در بدن شدید شود ، درد ماهیچه ها و مفاصل را به همراه می آورد . به دلیل اینکه حجم زیاد این عنصر در خون گرفتگی رگ ها رسوبی شدن دیواره های عروقی را به همراه می آورد .

می توان گفت که نقص و نارسایی کلیه ها ، آسیب های شنوایی و صدمات عصبی و مغزی به دلیل مسموميت با سرب جبران ناپذیر بوده و هیچ درمانی ندارد.

در بسیاری از اشخاص بزرگسال ، سرب موجب افزایش فشار خون ، نارسایی های گوارشی ، آسیب دیدن کلیه ها و سیستم عصبی می شود . و نیز لازم به ذکر است که صدمه ای که سرب به سلسله اعصاب مرکز بدن وارد می کند ، موجب پیدایش اختلالات خواب می شود .

آزمایشگاه عماد با تیمی مجرب و حرفه ای و مجهز به آخرین تجهیزات و دستگاه های آزمایشگاهی ضمن بهره گیری از دانش متخصصین و کارشناسان امر ، امکان تشخیص مسمومیت با سرب را در مدتی کمتر از نیم ساعت دارد .

 

پیشگیری :

– بررسی آزمایشگاهی اندازه سرب در خون برای اشخاصی که شغل های خطرزا دارند .

– مشاوره و کسب اطلاعات در خصوص سبک زندگی و شناسایی اشیا و مواد سربی .

اندازه گیری میزان سرب در خون کودکان بین سنین 9 الی 12 ماهه و اندازه گیری دوباره در 2 سالگی .

 

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر مدیریت سایت آزمایشگاه عماد