گرانولوماتوز مزمن

گرانولوماتوز مزمن

آیا در رابطه با گرانولوماتوز مزمن مطالبی شنیده اید ؟

آیا می دانستید که این بیماری یک بیماری است که سیستم ایمنی بدن را دچار اختلال می کند ؟

در این مقاله می خواهیم مطالبی در رابطه با این بیماری به اطلاع شما عزیزان برسانیم تا با آگاهی کامل با آن روبرو شوید .

گرانولوماتوز مزمن اختلالی در کارکرد سیستم ایمنی ایجاد می کند که موجب نقص فنی می شود . نقص ایمنی موقعیتی می باشد که در آن سیستم ایمنی قادر به این نمی باشد از بدن در مقابل عواملی که مهاجم هستند مانند باکتری ها و قارچ ها حفاظت  کند . کسانی که به بیماری گرانولوماتوز مزمن مبتلا هستند امکان دارد به عفونت های مکرر باکتریایی و قارچی دچار شوند . این افراد احتمال دارد قسمت های ملتهب شده ای به نام گرانولوما در بافت های گوناگون داشته باشند که قادر است صدمه به این بافت ها وارد کند .

علائم بیماری گرانولوماتوز مزمن

اصولا برای نخستین بار در رده سنی پایین رخ می دهند هر چند که در بعضی از افراد نشانه این بیماری تا سال های آینده پس از زندگی رویت نمی شود .کسانی که دارای بیماری گرانولوماتوز مزمن هستند به صورت معینی هر سه الی چهار سال یکبار به عفونت جدی باکتریایی یا قارچی دچار می شوند . ریه ها رایج ترین قسمتی هستند که به این عفونت دچار می شوند و پنومونی تظاهری است که بسیار در این بیماری رواج دارد .افراد مبتلا به بیماری گرانولوماتوز مزمن امکان دارد از فرمی از پنومونی قارچی مبتلا شوند و باعث شود که تب و تنگی نفس در زمان قرار گرفتن در آفتاب  در معرض مواد ارگانیک در حال فاسد شدن مانند لاشه برگ – علف ها و برگ های خشک شده می شود . قرار گرفتن در معرض این مواد ارگانیک و مقدار بسیار قارچ های موجود در مواد حاصل از تجزیه آن ها موجب می شود عفونت قارچی در ریه رخ دهد .

آزمایشگاه پاتوبیولوژی عماد مرکزی است که می تواند با انجام آزمایشات تخصصی و دستگاه های جدید و کادر مجربی که دارد گرانولوماتوز مزمن را می تواند با مجهز ترین دستگاه ها را تشخیص دهد و گزارشات مطلوبی از این بیماری ارائه خود بیمار دهد  . شما می توانید جهت تعیین وقت قبلی در رابطه با این آزمایشگاه با شماره تلفن 88492446 تماس حاصل فرمائید تا در اسرع وقت آزمایشات شما انجام شود

قسمت های رایج جهت رخ دادن عفونت در بیماری گرانولوماتوز مزمن شامل پوست – کبد – غدد لنفاوی می باشد . در بیمارانی که به بیماری بیماری گرانولوماتوز مزمن  مبتلا هستند التهاب امکان دارد در قسمت های گوناگون بدن به وجود آید . به طور معمول گرانولوما ها در دستگاه گوارشی و سیستم ادراری تناسلی فرد رخ می دهد . در بیشتر موارد دیواره روده دچار التهاب می شود و باعث می شود بیماری التهابی روده ایجاد شود که امکان دارد از لحاظ حاد بودن تغییر کند ولی سبب می شود موجب معده درد – اسهال – مدفوع خونی – تهوع و استفراغ می شود.دیگر قسمت های رایج جهت رخ دادن التهاب در بیمارانی که به این بیماری دچار می شوند شامل معده – کولون – رکتوم و نیز دهان – گلو و پوست می شود . به ازای تمامی این ها گرانولوما در درون دستگاه گوارش می تواند سبب شود که بافت ها خراب شوند و چرک و آبسه ایجاد شود . ملتهب شدن معده می تواند باعث مانع شدن ورود غذا به طرف روده سبب شود که فرد قادر به این نباشد غذا را هضم کند . مشکلاتی که در زمان هضم کردن غذا به وجود می آید موجب می شود فرد دچار استفراغ و کاهش وزن شود .

گرانولوماهای مخاطی در نمای اندوسکوپیک از روده بزرگ بیمار مبتلا به بیماری گرانولوماتوز مزمن در سیستم تناسلی ادراری التهاب می تواند در کلیه و مثانه ایجاد شود. التهاب غدد لنفاوی و مغز استخوان (استئومیلیت)، که هر دو سلول های سیستم ایمنی را تولید می کنند، منجر به آسیب شدیدتری در سیستم ایمنی می گردد. بسیار کم پیش می آید که کسانی که به بیماری گرانولوماتوز مزمن مبتلا هستند به اختلالات خود ایمنی دچار می شوند . این موقعیت هنگامی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن دچار مشکلاتی شود و باعث هجوم به بافت ها و ارگان های خود بدن شود .

گرانولوماتوز مزمن

گرانولوماتوز مزمن

تشخیص

یکی از روش های تشخیص این بیماری بررسی میزان فعالیت سلول های ایمنی با استفاده از آزمایش NBT می باشد. این آزمایش بر روی نمونه خون بیمار مشکوک به این اختلال انجام میشود که در آن درصد فعالیت سلول نوتروفیل که یکی از مهمترین سلول در واکنش های ایمنی است بررسی می گردد. انتظار میرود بر خلاف افراد عادی میزان فعالیت این سلول ها در بیماران مبتلا به گرانولوماتوز به طور چشمگیری کاهش داشته باشد.

درمان

دوره های تکراری عفونت و ملتهب شدن باعث می شود به امید به زندگی فرد کاسته شود . هرچند که با درمان کردن این نوع افراد می توان تا سال های بزرگسالی به سن این افراد اضافه کرد .

برخی از خدمات آزمایشگاه عماد :

با تشکر مدیریت سایت آزمایشگاه عماد

پاسخ

4 × 5 =