سندرم گیلن باره

سندرم گلین باره

سندرم گیلن باره اختلالی می باشد که کمیاب است و زمانی این اتفاق رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن به اعصاب حمله می کند . به همراه این حمله تضعیف شدن ماهیچه ها – بی حسی – گز گز و برخی اوقات فلجی مشاهده می شود .
در این بیماری سیستم ایمنی بدن به اعصاب حمله می کند که موجب می شود بدن تضعیف شود و اختلالات حسی رخ دهد . سوزش و خواب رفتن یکباره در پا و منتقل شدن این حس در نواحی گوناگون بدن یکی از نشانه هایی است که وجود این بیماری را اطلاع می دهد که امکان دارد با بی حس شدن پا که همراه با ضعف عضلانی بدن اتفاق می افتد .
سندرم گیلن باره در رده سنی 30 الی 40 سالگی رخ می دهد اما امکان دارد در هر رده سنی دیده شود .
این بیماری بسیار حاد می باشد و با یک دوره مصرف دارو درمان می شود که اگرچه به موقع درمان نشود امکان دارد مشکلات تنفسی رخ دهد و موجب تضعیف شدن بدن می شود .

آزمایشگاه پاتوبیولوژی عماد مرکزی است که می تواند با انجام آزمایشات تخصصی و دستگاه های جدید و کادر مجربی که دارد سندرم گیلن باره را می تواند  تشخیص دهد . شما می توانید جهت تعیین وقت قبلی در رابطه با این آزمایشگاه با شماره تلفن 88492446 تماس حاصل فرمائید تا در اسرع وقت آزمایشات شما انجام شود

گیلن باره به چه دلایلی رخ می دهد

دلیل این بیماری به صورت قطعی مشخص نشده است اما اصولا پس از یک عفونت ویروسی همچون سرماخوردگی ویا آنفولانزا رخ می دهد . دلیل آن این است که سیستم ایمنی بدن جهت مقابله با عفونت بسیار تلاش می کند و امکان دارد در این بین به طور اشتباهی به سلول های عصبی خود هجوم آورد و نیز پس از عفونت یک باکتری به نام کامپیلوباکتر هم امکان دارد بیماری رخ دهد . عفونت باکامپیلوباکتر احتمال دارد پس از اینکه فرد آب آلوده یا غذای پخته نشده به خصوص مرغ – ماهی و … مصرف کند ، رخ دهد. در برخی از اوقات امکان دارد علائم گلین باره پس از انجام جراحی رخ دهد .
در برخی مواقع ضعف فرد به حدی حاد می باشد که بیمار توانایی این را ندارد که راه رود و نیز امکان دارد فلجی به صورت کامل رخ دهد .

علائم و نشانه های گیلن باره

علائم سندرم گیلن باره اصولا با بی حس شدن و تضعیف پاها آغاز می شود امکان دارد فرد حس کند که گز گز شده است .
علائم در بیشتر مواقع در کمترین زمان معمولا چند روز یا چند هفته به بخش های فوقانی بدن سرایت می کند و بازوها و اندام های قسمت بالای بدن ناتوان و بی حس می شود . گاهی اوقات ضعف آن قدر شدید است که بیمار اصلا قادر به راه رفتن نیست و همچنین ممکن است به فلجی کامل بدن مبتلا شود و نیز ممکن است بیمار در عمل تنفس دچار مشکلاتی شود.

سندرم گلین باره

سندرم گلین باره

تشخیص گلین باره

پزشک با مشاهده کردن علائم و نشانه هایی همچون ضعف یا مورمور شدن پاها به بیماری سندرم گیلن باره پی می برد . و پس از آن آزمایشاتی مثل دریافت مایع مغزی – نخاعی از نواحی پشت بدن انجام می دهد .
دو آزمایش دیگر هم صورت می گیرد که عبارتند از ارزیابی الکترونیکی عضله و آزمایش سرعت هدایت عصب می باشد . این آزمایش ها جهت ارزیابی روش ارسال پیغام به وسیله اعصاب به دست ها و پاها صورت می گیرد .

درمان گلین باره

گیلن باره به صورت قطعی درمان نمی شود اما روش هایی وجود دارد که علائم را کاهش می دهد.
ایمنوگلوبولین درمانی : این دارو از پروتئین تشکیل شده است و از سیستم ایمنی بدن در مقابل حملات آنتی بادی های حمله کننده مراقبت می کند.

پلاسما فرزیس : دستگاهی به بدن فرد اتصال می یابد که خون به داخل آن وارد می شود و آنتی بادی هایی که به اعصاب حمله می کنند از این طریق از خون جدا می شوند . این آنتی بادی ها پروتئین هایی می باشند که در خون وجود دارند و موجب می شود به سیستم ایمنی بدن هجوم آورند . بیماری که دچار سندروم گیلن باره شده است احتیاج دارد که چندروز تا چندین هفته در بیمارستان بستری شود . مدت زمانی که می بایستی بستری شود بستگی به حاد بودن بیماری و اندازه مراقبت هایی که بیمار نیاز دارد می باشد . در مواقعی که بیماری گسترش می یابد امکان دارد بیمار توانایی این را نداشته باشد که از راه دهان تغذیه کند به همین خاطر برای او لوله بینی – معده قرار می دهند و به وسیله لوله تغذیه می کند . بیمار می بایستی غذاهای پر کالری و پر از پروتئین استفاده کند تا قدرت عضلانی او محافظت و بازسازی شود . امکان دارد غذا با اندازه کمی و در تعداد دفعات بیشتری برای بیمار توصیه شود .

در مواقعی که بیمار بستری است اگر ضعف عضلات تنفسی باعث شود اختلال تنفس در فرد رخ دهد امکان دارد فرد احتیاج به دستگاه تنفس مصنوعی پیدا کند . امکان دارد جهت کمک به حفظ قدرت و انعطاف پذیری عضلات فیزیوتراپی برای فرد صورت گیرد .
از داروهایی مانند کورتون استفاده می شود که موجب می شود التهاب و ورم اعصاب کم شود .
مسکن ها و ضد دردها
دیگر داروها مثل کاربامازپین

برخی از خدمات آزمایشگاه عماد :

با تشکر مدیریت سایت آزمایشگاه عماد

پاسخ

15 − 8 =