تست HbA1C

تست HbA1C

هموگلوبین HbA1C تستی است که میزان هموگلوبین گلیکوزیله را بررسی مینماید و یکی از بهترین مارکرها برای بررسی و کنترل وضعیت قند خون افراد دیابتی در چند ماه گذشته می باشد، هر چقدر میزان قند خون در طول 3-2 ماه گذشته بالاتر از مقدار طبیعی باشد، درصد HbA1C نیز بیشتر خواهد بود. به عنوان مثال مقدار HbA1C  بین 6، 7و 8 درصد به ترتیب بیانگر قند خون 120 mg/dl و 150mg/dl و 180mg/dl  طی 3-2 ماه گذشته است.

این تست در افراد دیابتی 3-4 مرتبه در سال انجام میگیرد. بنابر پیشنهاد انجمن دیابت آمریکا (ADA) در سال 2010 می توان از تست اندازه گیری سطح HbA1C علاوه بر کنترل وضعیت بیماران دیابتی به منظور غربال و تشخیص دیابت در افراد در کنار تست قند خون ناشتا (FBS) و تست تحمل گلوکز خوراکی (OGTT) استفاده نمود. تفسیر نتایج: در افراد دیابتی مقدار هموگلوبین A1C زیر 7% نشاندهنده وضعیت مطلوب بیمار و کنترل مناسب بیماری می باشد، در حالیکه مقادیر بالای 7% می تواند ریسک ابتلا به عوارض بیماری دیابت را افزایش دهد.

توصیه قابل ارائه به بیماران برای انجام تست  HbA1C:

برای انجام این تست نیاز به آمادگی خاصی نبوده و می تواند در هر ساعتی از روز انجام شود. بیماری هایی مانند تالاسمی، آنمی داسی شکل، یا سطح بالای پلاکت خون، و دریافت خون میتواند در تفسیر نتایج تست HbA1C تداخل ایجاد کند.

آزمایشگاه عماد

آزمایشات مرتبط:

FBS

BS 2hpp

pep

GCT

G.T.T

Insulin

Ins 2hpp

 

بیماری های قندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 4 =